Do każdego zamówienia od 150 zł prezent - kliknij tu i sprawdź
Darmowa dostawa już od 49 zł

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Atopowe zapalenie skóry
19 wrz 2022
Atopowe zapalenie skóry

AZS czyli atopowe zapalenie skóry

Skóra to największy narząd w ludzkim organizmie. Chroni narządy wewnętrzne i jest barierą przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład wiatrem czy zimnem. To dlatego schorzenia skóry są tak problematyczne.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to choroba zapalna o przewlekłym charakterze. Choć AZS nie można się zarazić, jest to dość powszechne schorzenie - atopowe zapalenie skóry jest często uznawane za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, na którą chorują przede wszystkim mieszkańcy wysokorozwiniętych krajów. AZS pojawia się zwykle we wczesnym dzieciństwie, ale atopowe zapalenie skóry dotyczy też osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry może być widoczne na przykład na głowie, dłoniach, twarzy i innych partiach ciała.

Przyczyny AZS nie są jednoznaczne. Uznaje się, że choroba jest wynikiem połączenia czynników genetycznych i immunologicznych z czynnikami środowiskowymi. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych i dzieci mogą pogłębiać między innymi zanieczyszczenia środowiska, przewlekły stres, alergeny - na przykład zwierzęca sierść, kurz, jedzenie - wilgotność powietrza, skrajne temperatury, jak i wahania temperatur, zakażenia bakteryjne. Przyczyny AZS to także substancje chemiczne, obecne na przykład w kosmetykach, środkach do sprzątania czy też prania.

Atopowe zapalenie skóry - objawy

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Objawy schorzenia są dość charakterystyczne i każdy, kto wie, co to jest AZS, powinien bez problemu zidentyfikować objawy - aby potwierdzić diagnozę, trzeba skonsultować się z dermatologiem.

Objawy, które mogą świadczyć o AZS, to przede wszystkim silne swędzenie, bardzo sucha skóra, rumienie i zaczerwienienie oraz stan zapalny znany jako egzema, czyli grudki i pęcherzyki, często bolesne, wypełnione płynem. Inna objawy, po których atopowe zapalenie skóry może być rozpoznane, to na przykład nawracające zakażenia skóry, reakcje skórne, swędzenie w czasie pocenia, a nawet alergie pokarmowe czy zaćma.

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwe w codziennym życiu. Swędzenie skóry i inne objawy powodują duży dyskomfort. Objawy zapalenia skóry głowy, dłoni, twarzy, rąk są widoczne i może być trudno je ukryć, co z kolei wpływa na pewność siebie i psychikę osoby chorej. Nieustanne swędzenie obniża poziom uważności: w szkole dla dzieci lub w pracy, u osób dorosłych. Atopowe zapalenie skóry utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, a także odpoczynek i sen, co jeszcze bardziej obniża jakość życia, powoduje rozdrażnienie i zmęczenie.

Atopowe zapalenie skóry głowy

Jednym z rodzajów AZS jest atopowe zapalenie skóry głowy. Pojawia się na owłosionych obszarach skóry głowy i jest bardzo widoczne. AZS zlokalizowane w tym obszarze pogarsza kondycję włosów, może też prowadzić do łysienia. Stosowanie maści i balsamów na skórze głowy jest uciążliwe, dlatego atopowe zapalenie skóry w tym przypadku leczy się, stosując na przykład odpowiednie leki. Niezbędna jest też właściwa pielęgnacja włosów z użyciem chociażby naturalnych szamponów przeciwgrzybiczych oraz preparatów w płynie.

Atopowe zapalenie skóry na twarzy

Atopowe zapalenie skóry u osób dorosłych często pojawia się właśnie na twarzy. Cera jest sucha, szorstka, zaczerwieniona, może pojawić się opuchlizna, a silne swędzenie prowadzi do drapania i pojawienia się krwawień na twarzy. Atopowe zapalenie skóry zwiększa skłonność do podrażnień. Konieczne jest leczenie farmakologiczne, jak i stosowanie odpowiednich preparatów - natłuszczenie i nawilżenie skóry to w tym przypadku podstawa, dlatego tak ważny jest specjalistyczny balsam, maść lub krem na atopowe zapalenie skóry, dobrane do potrzeb pacjenta. Kosmetyki stosowane u osób z AZS powinny mieć skład pozbawiony silnych detergentów. Na co dzień warto stosować delikatne, naturalne kosmetyki do cery problematycznej. Niewskazane są peelingi i inne intensywne zabiegi, które mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry na twarzy.

Atopowe zapalenie skóry na dłoniach

Dłonie są wizytówką człowieka - co zatem poradzić na atopowe zapalenie skóry widoczne na rękach? Podstawą jest codzienna, dobrze dobrana do potrzeb dłoni pielęgnacja. Krem lub balsam do rąk można stosować codziennie, nawet kilka razy na dzień, aby ukoić zaczerwienioną i szorstką skórę. Dłonie są narażone na kontakt z czynnikami, które mogą zwiększyć objawy atopowego zapalenia skóry. Z tego powodu ręce trzeba chronić przed drażniącymi substancjami - przy sprzątaniu lub myciu naczyń warto zabezpieczyć ręce i unikać mocnych detergentów.

"Wyleczyłam atopowe zapalenie skóry" - czy to możliwe?

Pacjenci, którzy zmagają się z AZS, zastanawiają się, czy atopowe zapalenie skóry jest wyleczalne. AZS to choroba, która niestety może nawracać pod wpływem szkodliwych czynników. Leki, odpowiednie kosmetyki i codzienna pielęgnacja mogą być skuteczną ochroną przed atopowym zapaleniem skóry.

Czym smarować skórę, na której pojawia się egzema i inne nieprzyjemne objawy AZS? Dobrym środkiem są kosmetyki z odpowiednim składem. Krem, maść czy balsam na atopowe zapalenie skóry powinien nawilżać, natłuszczać i nawadniać skórę, dlatego polecane są kosmetyki emolientowe, ale również preparaty, których celem jest ukojenie i łagodzenie stanów zapalnych. Pamiętajmy też o budowaniu bariery ochronnej na skórze - ochronę przed czynnikami zapalnymi dla atopowego zapalenia skóry stanowią na przykład oleje roślinne, gliceryna, kwas hialuronowy i mocznik.

Salfeme poleca dermokosmetyki do skóry wrażliwej i atopowej. Naturalne składniki zawarte w naszych produktach pomagają łagodzić podrażnienia, wykazują działanie kojące, a przy tym są bezpieczne dla skóry, można więc stosować je na co dzień.

Zobacz nasze produkty: SALFEME.PL