dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS
dla każdego zakupu od 150 zł, PREZENT - sprawdź jaki !

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Bio, eko, naturalne – co kryje się pod określeniami kosmetyków?
10 maj 2021
Bio, eko, naturalne – co kryje się pod określeniami kosmetyków?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacznie wzrosła świadomość konsumentów na temat zdrowego trybu życia, prawidłowego żywienia i kosmetyków naturalnych. Półki w drogeriach oraz aptekach pełne są produktów z bogatym składem, w opakowaniach przyjaznych środowisku.

Ale czy na pewno wiemy, co oznaczają konkretne określenia umieszczone na zielonych lub niebieskich etykietach? W tym wpisie wyjaśnimy wszystkie niejasności związane z pochodzeniem kosmetyków.

Kosmetyki przyjazne środowisku, czyli jakie?

Kosmetyki naturalne to bardzo szerokie pojęcie. Mieści w sobie wiele kategorii, które wymieniliśmy w tytule. Najprościej mówiąc: kosmetyki naturalne to kosmetyki, które są produkowane ze składników naturalnie występujących w naszym środowisku.

Aby kosmetyk został uznany za naturalny, musi spełniać szereg wymogów wyznaczanych przez stosowne normy prawne. Kosmetyki Salfeme spełniają wszelkie międzynarodowe wymogi.

Bio kosmetyki

Kosmetyki określane jako bio to produkty spełniające najbardziej restrykcyjne wymagania. Oprócz składników pochodzenia naturalnego, w swoim składzie muszą mieć przynajmniej 50% surowców pochodzących z upraw biologicznych. Oznacza to, że do hodowli roślin nie wykorzystano żadnych pestycydów, antybiotyków, sztucznych barwników czy nawozów.

Eko, a więc ekologiczne

Produkty ekologiczne to takie, których składniki są przyjazne środowisku. Powstały w zgodzie z naturą, bez ulepszaczy i szkodliwych środków chemicznych. Ważne jest to, że podczas produkcji kosmetyków ekologicznych wykorzystano metody ograniczające zanieczyszczenie naszej planety. Do częstych praktyk należy np. zmniejszenie emisji spalin (skrócony łańcuch dostaw) lub oszczędność prądu. Warto zwrócić uwagę, że opakowania eko kosmetyków są biodegradowalne lub zdatne do ponownego wykorzystania.

Kosmetyki naturalne

Najszerszą grupą są kosmetyki naturalne. Mogą (ale nie muszą) spełniać wytyczne produktów bio lub eko. Najważniejszą zasadą produktów określanych jako naturalne jest fakt, że w swoim składzie muszą zawierać co najmniej 95 procent składników pochodzenia naturalnego. Mogą to być wszelkiego rodzaju naturalne oleje, substancje pochodzenia roślinnego lub odzwierzęcego. Ponadto produkty takie nie mogą zawierać substancji modyfikowanych genetycznie i powinny być pozbawione parabenów, sztucznych barwników czy syntetycznych aromatów.