dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS
dla każdego zakupu od 150 zł, PREZENT - sprawdź jaki !

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Czy każdy rodzaj włosów potrzebuje odżywki? Obalamy najczęstsze mity
09 mar 2021
Czy każdy rodzaj włosów potrzebuje odżywki? Obalamy najczęstsze mity

Widzimy je w reklamach telewizyjnych oraz w Internecie, a półki w drogeriach niemal uginają się od ich ilości - odżywki do włosów są tak popularne, że zdecydowanie się na którąkolwiek to dodatkowe minuty spędzone w sklepie. Jaką wobec tego wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem różne rodzaje włosów potrzebują różnych składników odżywczych. Pytanie jest zatem następujące: czego chcą TWOJE włosy? W artykule znajdziesz kilka przydatnych rad.

Odżywki dopasowane do typu włosów

Zanim sięgniemy po pierwszą z brzegu odżywkę z reklamy lub tę z najładniejszym opakowaniem, dobrze jest zastanowić się, jak można określić własne włosy. Nie warto kierować się sugestiami koleżanek, ponieważ to, że odżywka świetnie im służy, nie znaczy, że równie dobrze zadziała na nasze włosy.

Na początku warto zatem wyróżnić rodzaje włosów. Możemy wymienić ich przynajmniej kilka:

  • suche i puszące się,
  • cienkie i łamliwe,
  • oklapłe i ciężkie,
  • przetłuszczające się,
  • wypadające.

Jak widać, każda z nas może mieć inny rodzaj włosów. Co za tym idzie - konkretne włosy potrzebują też właściwego typu odżywek. Inne działanie wykazują odżywki do włosów suchych i łamliwych, a inne do tych ze skłonnością do przetłuszczania. Zastanów się zatem, jakie są Twoje włosy. Jeśli już wiesz, to świetnie! Przejdźmy do następnego kroku.

Równowaga PEH to podstawa

Warto wiedzieć, że odżywki dzielą się w zależności od składników, jakie wchodzą w ich skład. Zachowanie właściwych proporcji w świadomej pielęgnacji włosów jest bardzo ważne. Najprościej mówiąc, mamy odżywki:

  • proteinowe - odbudowujące strukturę włosa,
  • emolientowe - chroniące włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi,
  • humektantowe - nawilżające.

Jak wprowadzić w życie właściwą pielęgnację?

Po pierwsze: zacznij zwracać uwagę na to, jakich składników odżywczych potrzebują Twoje włosy. Po drugie: uzupełniaj je za pomocą konkretnej odżywki. Po trzecie: patrz, jak zmieniają się Twoje włosy po systematycznym stosowaniu odżywek.

Skład odżywki a rodzaj włosów

Odżywki proteinowe warto dołączyć do pielęgnacji włosów łamliwych i zniszczonych częstym suszeniem gorącym powietrzem czy prostowaniem. Stosuj je na przykład raz w tygodniu lub raz na 10 dni.

Humektanty pomogą Twoim włosom odzyskać odpowiedni poziom nawilżenia - idealne do włosów suchych, puszących się. Ten rodzaj odżywek stosuj raz-dwa razy w tygodniu - w zależności od potrzeb.

Odżywki emolientowe sprawdzą się przy każdym rodzaju włosów. Tworzą one naturalną powłokę ochronną, która zmniejsza ryzyko ich zniszczenia. Możesz ich używać nawet przy codziennym myciu.

Najlepszym sposobem na prawidłowy dobór kosmetyków jest obserwacja włosów. Jeśli źle reagują na daną odżywkę - zmień ją. Tutaj obowiązuje zasada prób i błędów. Pamiętaj jednak, że wybór kosmetyków renomowanych marek pozwoli wyeliminować część błędów.
Testuj różne rozwiązania, aż osiągniesz efekt, który zadowoli Ciebie i Twoje włosy.

Wypróbuj odżywki Salfeme:

Salfeme Masterly conditioner Odżywka do włosów 350 ml

Masterly conditioner 350 ml

Masterly conditioner 70 ml