Do każdego zamówienia od 150 zł prezent - kliknij tu i sprawdź
Darmowa dostawa już od 49 zł

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Czy kosmetyki naturalne mogą być wyłącznie bezzapachowe?
10 gru 2020
Czy kosmetyki naturalne mogą być wyłącznie bezzapachowe?

Prawdą powszechnie znaną jest fakt, że w branży kosmetycznej zapach jest produktów jest właściwością przez jednych konsumentów pożądaną, a przez innych - niechcianą. Kosmetyki, które zawierają w dużych ilościach wyciągi z roślin, często mają typowy dla nich aromat. Czy da się jednak stworzyć pięknie pachnące naturalne szampony, sera, olejki?? W poniższym tekście postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Misja producenta

Marki kosmetyczne, które mają jasno określoną grupę odbiorców tworzą takie receptury, które będą odpowiedzią na konkretne potrzeby klientów - uzależnione od wieku, płci, typu skóry czy preferencji - jedni oczekują, że krem będzie pachniał jak letnia łąka, a drudzy - że będzie bezzapachowy (na przykład dlatego, by jego zapach nie mieszał się z aromatem perfum). Wydaje się jednak, że czasy kosmetyków “uniwersalnych" są już za nami. Konsumenci konsekwentnie opowiadają się za konkretnymi cechami szamponów, olejków, kremów czy płynów do kąpieli. Dlatego właśnie marki kosmetyczne coraz odważniej tworzą kosmetyki wyłącznie dla wąskiego grona odbiorców.

Zapachoterapia

Odpowiednio dobrany zapach kosmetyku sprzyja dobremu samopoczuciu, zrelaksowaniu się, odprężeniu. Dzieje się tak dlatego, że zapachy działają nie tylko poprzez kontakt ze skórą, ale również poprzez drogi oddechowe. Zapachy kwiatowe energetyzują i łagodzą stres, owocowe odświeżają i pobudzają, zapach wanilii relaksuje i wycisza.

Bez zapachu - bez alergii?

Produkty delikatne przeznaczone dla osób szczególnie wrażliwych, to jeden z działów kosmetyków naturalnych. Chętnie sięgają po nie osoby o delikatnej skórze i alergicy. W swojej recepturze produkty te mają praktycznie bezzapachowe składniki pochodzenia roślinnego: olej słonecznikowy, masło shea, miąższ aloesu, które to często przeznaczone są dla dzieci od chwili narodzin, kobiet w ciąży i matek karmiących. Natomiast zapachowe kosmetyki uzyskuje się dzięki zastosowania olejków eterycznych lub kompozycji. Mitem jest stwierdzenie, że kosmetyki, które mają zapach, muszą uczulać, jak i teza, że tylko bezzapachowe produkty są bezpieczne dla alergików, jest sporym nadużyciem. Jeśli zapach posiada odpowiednie badania w tym zerową liczbę alergenów, to istnieje duża szansa, że kosmetyk nie będzie uczulał.

Zanim, Konsumentko, dodasz do wirtualnego (albo włoży do rzeczywistego) koszyka kosmetyk naturalny, powinnaś rozważyć kilka kwestii:

  • dlaczego szukasz kosmetyku bez dodatku zapachu - czy to kwestia decydująca przy wyborze (być może dobrym wyborem okaże się kosmetyk naturalny o subtelnym zapachu);
  • czy na opakowaniu widnieje informacja o tym, że produkt jest bezzapachowy (tylko w takim przypadku mamy pewność, że rzeczywiście ma tę cechę);
  • czy kosmetyk ma certyfikaty - szczególnie te, które dotyczą GMP dla kosmetyków.