dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS
dla każdego zakupu od 150 zł, PREZENT - sprawdź jaki !

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać? Obalamy najczęstsze mity
13 sie 2021
Czy kosmetyki naturalne mogą uczulać? Obalamy najczęstsze mity

Czy istnieje zatem możliwość, żeby kosmetyki naturalne uczulały? Czy faktycznie każdy może je stosować, bez obaw o niepożądane reakcje skórne? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu tematowi oraz postaramy się udzielić odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Czy to, co naturalne, również może uczulać?

Kosmetyki, które można kupić w sklepie Salfeme zaliczają się do kosmetyków naturalnych. Ich produkcja jest prowadzona według sprawdzonych receptur, a każdy produkt poddawany jest szczegółowym testom i badaniom potwierdzającym ich naturalny skład.

Warto jednak zadać sobie pytanie, czy to, co dostajemy od natury w postaci olejków czy ekstraktów roślinnych, może powodować uczulenie. Wśród wielu osób panuje mylne przekonanie, że kosmetyki naturalne nie uczulają i są dopasowane do wszystkich rodzajów potrzeb.

Rzeczywistość jest jednak inna. Warto wiedzieć, że kosmetyki naturalne, tak jak każde substancje, mogą zawierać w swoim składzie związki, które powodują reakcje alergiczne. To, jak skóra zareaguje na dany kosmetyk, zależy od jej wrażliwości i indywidualnych uwarunkowań.

Jeśli jesteśmy uczuleni na konkretną substancję, to w każdej postaci będzie ona drażniąca dla skóry. Czy to w tabletkach, suplementach diety czy też kremach stosowanych na co dzień. To, co dla jednaj osoby sprawdza się znakomicie, u innej może powodować reakcję alergiczną.

Jakie składniki naturalne mogą uczulać?

Kosmetyki naturalne są dużo łagodniejsze niż te drogeryjne - to fakt. Produkty pochodzenia naturalnego nie zawierają parabenów ani drażniących substancji chemicznych, które mogą wysuszać skórę. Mogą mieć jednak w swoim składzie substancje, które uznawane są za uczulające. Zaliczamy do nich między innymi:

  • rumianek,
  • nagietek,
  • dziurawiec,
  • pokrzywę.

Olejki takie jak:

  • lawendowy,
  • miętowy,
  • różany,
  • cynamonowy

oraz substancje pochodzenia zwierzęcego, jak miód, lanolina czy mleczko pszczele.

Jak wybrać kosmetyki odpowiednie dla siebie?

Jak zatem określić, który kosmetyk będzie dla nas dobry? Najprostszym sposobem jest czytanie składów przed zakupem nowego kosmetyku. Na każdym opakowaniu musi być widoczny skład produktu.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wybrany kosmetyk nas nie uczuli, warto przed zastosowaniem nowego kremu zrobić test uczuleniowy. Wystarczy posmarować tym produktem mało widoczne miejsce, np. wewnętrzną część nadgarstka, i odczekać kilka godzin. Jeśli po tym czasie na skórze nie wystąpią żadne reakcje, kosmetyk jest dla nas bezpieczny.