dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS
UWAGA: wszystkie zamówienia złożone w dniach 27.03-02.04 będą wysyłane 3 kwietnia

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Egzema na dłoniach: przyczyny i leczenie
21 lut 2022
Egzema na dłoniach: przyczyny i leczenie

Egzema na dłoniach - przyczyny i leczenie

Egzema to choroba skóry, której objawem jest widoczny stan zapalny. Może mieć on charakter alergiczny lub być wynikiem częstego kontaktu skóry dłoni z drażniącymi substancjami (np. środki do dezynfekcji, detergenty). Egzema, zwana również wypryskiem, może być też następstwem nieprawidłowej pielęgnacji skóry dłoni.

  • Jakie są przyczyny egzemy?
  • Jak rozpoznać tę jednostkę chorobową oraz w jaki sposób ją leczyć?

Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Przyczyny egzemy

Egzema nazywana jest chorobą zawodową. Dotyka często osoby pracujące w służbie zdrowia, które mają stały kontakt z wysuszającymi skórę środkami dezynfekującymi. Częsta dezynfekcja w połączeniu z ciągłym noszeniem rękawiczek stopniowo wysusza skórę dłoni, powodując bolesny wykwit zapalny.

Egzema dotyka również osoby pracujące fizycznie, ponieważ ich skóra narażona jest na uszkodzenia mechaniczne. Dłonie wystawione naprzemiennie na działanie wysokiej i niskiej temperatury również mają tendencję do powstawania na nich zmian skórnych. Suche, podrażnione i pękające dłonie mogą być też następstwem alergii - po kontakcie z uczulającym produktem lub w wyniku alergii pokarmowej.

Do najczęstszych czynników drażniących wywołujących egzemę na dłoniach możemy zaliczyć:

  • środki czystości,
  • pestycydy,
  • oleje i smary,
  • materiały budowlane,
  • rośliny,
  • pleśń,
  • sierść zwierząt,
  • metale, np. nikiel.

Rodzaje egzemy

Jak widać, przyczyn egzemy jest wiele. Najważniejsze, by trafnie zdiagnozować chorobę i stosować odpowiednią pielęgnację. Warto wiedzieć, że wyprysk jako jednostka chorobowa dzieli się na dwa rodzaje. W zależności od czynników, które wywołują tę chorobę, rozróżnia się egzemę egzogenną i endogenną.

Egzogenna wywołana jest czynnikami środowiskowymi. Jest to odmiana kontaktowa i powstaje na skutek zetknięcia się z zewnętrznymi czynnikami drażniącymi. Mogą być one zawarte w środkach dezynfekujących, kosmetykach czy biżuterii, którą nosimy. W tym wypadku należy znaleźć źródło alergenu oraz wyeliminować go ze swojego otoczenia lub diety. Ta ten rodzaj wyprysku cierpią najczęściej dorośli. Widoczne zmiany zapalne pojawiają się zwykle na dłoniach, nadgarstkach czy łokciach.

Egzema endogenna z kolei ma podłoże generyczne. Może być również wynikiem nieprawidłowego działania układu odpornościowego. Ten rodzaj choroby dotyka wszystkich, również dzieci. Często pojawia się ona przy atopowym zapaleniu skóry.

Egzema na dłoniach - objawy

Egzema to dolegliwość bolesna i … wstydliwa. Skóra dłoni jest podrażniona, co bywa krępujące. Nie jest to choroba zakaźna, jednak wywołuje duży dyskomfort u osób, które na nią cierpią. Do najbardziej popularnych objawów egzemy zaliczamy:

  • suchą i szorstką skórę dłoni,
  • uczucie ściągania skóry,
  • swędzenie i pieczenie,
  • łuszczenie się skóry dłoni,
  • zaczerwienienie,
  • bolesne pęknięcia na kostkach lub między palcami,
  • grudki i krostki, niekiedy wypełnione płynem,
  • nadżerki.

Leczenie egzemy dłoni

Podstawą leczenia jest odpowiednie nawilżenie skóry dłoni. Spierzchnięta i pękająca skóra wymaga właściwej pielęgnacji produktami głęboko nawilżającymi, które odżywią skórę. Ze względu na to, że egzema jest chorobą przewlekłą, należy stale stosować preparaty odżywcze i ochronne.

Zestaw domowe SPA Salfeme. Maska do rąk & Rękawice

Najbardziej skuteczne są te emolientowe, które natłuszczają i zwiększają elastyczność skóry. Warto zwrócić uwagę, by stosowane preparaty miały w składzie np. mocznik, alatoninę czy D-pantenol.

Kosmetykiem, który ma naturalny skład i sprawdzi się w kuracji nawilżającej, jest żel aloesowy. Ten produkt na bazie czystego aloesu to ratunek dla suchej skóry dłoni - dzięki niemu odzyskają prawidłowy poziom nawilżenia, a dolegliwości bólowe zostaną zminimalizowane.

Aloe Vera Gel. Meksykański Żel z czystego aloesu Odbudowuje & Koi & Wzmacnia 50ml.

Meksykański Żel z czystego aloesu
Odbudowuje & Koi & Wzmacnia

Jeśli samo nawilżanie rąk nie pomaga, warto udać się na konsultację lekarską. W razie potrzeby dermatolog zastosuje leki doustne lub maści z antybiotykiem, które pomogą w walce z nawracającą chorobą.

Codzienna pielęgnacja dłoni to podstawa! Sięgnij po krem ze sklepu z kosmetykami naturalnymi

Na koniec warto przypomnieć, że o skórę dłoni należy dbać nie tylko wtedy, gdy pojawi się problem. Codzienne stosowanie kremów czy balsamów nawilżających sprawi, że nasza skóra będzie w dobrej kondycji przez długi czas. Niezależnie od rodzaju pracy, jaką wykonujemy, nasze dłonie stale narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Są to chociażby zmienne temperatury czy częste używanie środków do dezynfekcji, co w dobie pandemii jest niemal nieodłącznym elementem naszego życia.

Z tego względu warto mieć pod ręką kosmetyk, który zadba o dłonie. Może być to na przykład szybko wchłaniający się balsam do rąk. Można go stosować kilka razy dziennie, zawsze wtedy, gdy skóra wymaga nawilżenia.

Balsam do rąk Arbuz & Orzech Macadamia. Nawilżenie & Ochrona 50 ml.

Nawilżenie & Ochrona

Innym sposobem na utrzymanie skóry w dobrej kondycji jest nakładanie skoncentrowanej maski do rąk na noc. Zaaplikuj grubszą warstwę produktu na dłonie, nałóż na nie ciepłe, bawełniane rękawiczki i gotowe. Pozostaw maskę na jakiś czas lub idź spać, a rano Twoja skóra będzie wyraźnie nawilżona i zregenerowana.

Maska do rąk z grejpfrutem. Regeneracja & Intensywne nawilżenie 100ml.

Regeneracja & Intensywne nawilżenie

Widzisz, jakie to proste? Dbaj o swoją skórę, a ona z pewnością odwdzięczy Ci się zdrową kondycją, bez bolesnych dolegliwości.