dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS
Majówkowe trzęsienie w Salfeme (do 50% zniżki)
- sprawdź

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Jak chronić skórę przed smogiem?
22 mar 2022
Jak chronić skórę przed smogiem?

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakich składników szukać w kosmetykach antysmogowych (znajdziecie je w sklepie z kosmetykami naturalnymi) oraz przedstawimy przykładowy plan pielęgnacji skóry pod kątem jej ochrony przed smogiem.

Czym jest smog?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad połowa najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie to miasta polskie. Dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju są przekroczone przynajmniej dwukrotnie. Warto wziąć to pod uwagę i zadbać o to, by minimalizować skutki wpływu smogu na nasze życie, chociażby stosując odpowiednią pielęgnację skóry.

Smog to zawiesina unosząca się w powietrzu, złożona z pyłu, kurzu i spalin. Zawiera w sobie wiele szkodliwych związków chemicznych takich jak metale ciężkie (ołów, rtęć, nikiel) czy tlenek węgla. Według badaczy najbardziej szkodliwy dla organizmu człowieka jest pył PM 2,5. Jego cząsteczki mają bardzo małą średnicę, przez co łatwo przenikają przez skórę oraz dostają się do układu oddechowego, powodując problemy zdrowotne.

Jak smog działa na skórę?

Ze względu na szybkie przenikanie cząsteczek smogu przez skórę, jest ona bardzo narażona na ich szkodliwe działanie. Mikrocząsteczki smogu blokują ujścia gruczołów łojowych, przez co martwe komórki skóry oraz wydzielane przez nią sebum gromadzą się na powierzchni. W efekcie skóra jest bardziej narażona na powstawanie trądziku oraz zmianę kolorytu. Ponadto smog niszczy warstwę hydrolipidową skóry, a także przyczynia się do utraty jej elastyczności, a nawet zapoczątkowuje stany zapalne skóry.

Oznaki szkodliwego wpływu smogu na skórę

Istnieje kilka oznak, po których łatwo rozpoznać, że nasza skóra cierpi z powodu zbyt dużego stężenia smogu w powietrzu. Najbardziej charakterystyczne z nich, to:

  • sucha, ściągnięta skóra,
  • trądzik i stany zapalne,
  • utrata właściwego kolorytu skóry - staje się blada, poszarzała,
  • przebarwienia,
  • zmarszczki,
  • większa skłonność do podrażnień,
  • nadmierne wydzielanie sebum.

Kosmetyki antysmogowe

Na rynku kosmetycznym można spotkać wiele produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Jednym z rodzajów kosmetyków są tzw. preparaty anti- pollution. Mają one chronić skórę przed zanieczyszczeniami.

Przed zakupem produktu z dopiskiem "antysmogowy" warto zorientować się, czy ma on w składzie substancje, które mają realny wpływ na poprawę kondycji skóry oraz działają ochronnie.

Czego szukać w składzie kosmetyków? Przede wszystkim naturalnych składników. Są dużo lepiej przyswajane przez skórę, a także dostarczają jej wiele potrzebnych substancji odżywczych.

Substancje, które pomagają w walce z zanieczyszczeniami:

  • Antyoksydanty - witamina C i E, koenzym Q10, ekstrakt lub hydrolat z zielonej herbaty,
  • Składniki oczyszczające - węgiel aktywny, glinki,
  • Środki nawilżające i regenerujące skórę - kolagen, kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik, olejki roślinne, lanolina,
  • Filtry UV.

Kremy antysmogowe mają za zadanie wzmacniać naturalną barierę ochronną skóry, a także zapobiegać wnikaniu szkodliwych substancji. Ponadto powinny nawilżać skórę oraz wspomagać procesy jej regeneracji.

Produktami, które świetnie sprawdzą się w pielęgnacji skóry są kremy Salfeme. Nawilżająco-rozświetlający krem Harmonia ma w swoim składzie substancje pomagające ograniczać zanieczyszczenia skóry. Z kolei przeciwtrądzikowy krem Acne SOS No. 3 dobrze sprawdzi się w przypadku wzmożonego występowania trądziku jako następstwa smogu.

Właściwa pielęgnacja skóry zanieczyszczonej smogiem

Poza wyborem odpowiedniego kremu na dzień ważne jest kompleksowe dbanie o skórę. Poniżej przedstawiamy przykładowy plan pielęgnacji skóry narażonej na działanie smogu.

  1. Demakijaż: dokładnie oczyść skórę z zanieczyszczeń zgromadzonych w ciągu dnia. Użyj do tego delikatnego płynu micelarnego oraz pianki myjącej.
  2. Tonik: tonizuj skórę, by przygotować ją na przyjęcie kolejnych substancji wnikających w głąb skóry.
  3. Peeling: raz w tygodniu lub w razie potrzeby wykonaj peeling. Może być to delikatny peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty peeling wygładzający skórę.
  4. Maseczka: kolejnym krokiem wieczornej pielęgnacji może być maseczka oczyszczająco-detoksykująca. Składniki aktywne w niej zawarte sprawią, że skóra nabierze blasku.
  5. Krem antysmogowy: ostatnim etapem jest nałożenie na twarz odżywczego kremu zawierającego składniki odpowiednio nawilżające i regenerujące skórę.