dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Moc natury - w jaki sposób dobierane są składniki do kosmetyków?
30 sie 2021
Moc natury - w jaki sposób dobierane są składniki do kosmetyków?

Kosmetyki naturalne w sklepach internetowych - jak je rozpoznać?

Podstawową metodą na upewnienie się, czy wybrany przez nas kosmetyk ma skład bogaty w substancje pochodzenia naturalnego, jest czytanie etykiety znajdującej się na opakowaniu. Przy każdym kosmetyku producent musi opisać, jakie składniki są w nim zawarte.

Lista surowców użytych do produkcji danego kremu czy szamponu do włosów opisana jest tzw. nazwami INCI. To skrót angielskiej nazwy International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, którą można przetłumaczyć jako Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. Ten sposób zapisu składów kosmetyków to ujednolicony system nazewnictwa. Za jego pomocą opisane są związki chemiczne (w języku angielskim) oraz nazwy roślin (podane w łacinie). Dzięki temu każdy jest w stanie odczytać skład kosmetyku, niezależnie od tego, gdzie został on wyprodukowany.

Kolejność substancji zawartych w składzie kosmetyku

Składniki, z których został wyprodukowany dany kosmetyk, są opisane w ściśle określonej kolejności. Na początku listy znajdują się substancje, których jest najwięcej w produkcie. Na końcu spisu wyszczególnione są składniki o najmniejszym stężeniu.

  • Warto zwrócić na to uwagę, szukając w składzie produktów naturalnych. Pamiętajmy, że im wyżej w składzie są opisane, tym więcej użyto ich do produkcji kosmetyku.

Jak dobierane są składniki do kosmetyków naturalnych?

Specjaliści w dziedzinie tworzenia kosmetyków muszą tak dobrać składniki, aby powstały produkt spełniał kilka funkcji. Najważniejszą jest użyteczność: liczy się to, by działanie substancji było jak najbardziej efektywne oraz by konsystencja produktu była odpowiednia do jego zastosowania.

Dobór składników do kosmetyków zaczyna się od dokładnej analizy dokumentacji surowca, który został w nich użyty. Sprawdzane są dane dotyczące:

  • pochodzenia danego surowca,
  • metod produkcji,
  • parametrów jakościowych, jakie musi spełniać.

Dopiero po zaakceptowaniu wszystkich składników, producenci mogą przejść do komponowania ich w jeden produkt. Jest to czasochłonny i skomplikowany proces, Zanim kosmetyk trafi na półki sklepowe, musi przejść szereg testów i badań laboratoryjnych potwierdzających jego jakość i bezpieczeństwo.