Do każdego zamówienia od 150 zł prezent - kliknij tu i sprawdź
Darmowa dostawa już od 49 zł

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Pierwsze objawy łuszczycy - jak rozpoznać chorobę?
28 lut 2023
Pierwsze objawy łuszczycy - jak rozpoznać chorobę?

Łuszczyca to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń skóry. Niestety, może pojawić się w każdym wieku - na łuszczycę chorują dzieci, młodzież i dorośli, z czego najwięcej przypadków zachorowań pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania oraz u pacjentów w wieku od 50 do 60 lat.

Łuszczyca - najważniejsze informacje

Łuszczyca ma prawdopodobnie podłoże genetyczne oraz jest związana z odpornością, a jej objawy mogą nasilać czynniki takie jakie stres, urazy, nieodpowiednia dieta, alkohol, palenie papierosów czy infekcje. Łuszczyca to nie tylko choroba o nieprzyjemnym przebiegu - jej objawy wpływają też na psychikę, brak pewności siebie i kontakty z ludźmi.

Objawy łuszczycy to przede wszystkim zmiany zapalne o różnym nasileniu, które pojawiają się na nogach, rękach, plecach i innych partiach ciała. Mogą to być małe grudki, ale także duże ogniska na większych obszarach skóry. Szczególnie problematyczna jest łuszczyca twarzy, objawy mogą pojawić się też na paznokciach. Zmiany łuszczycowe u części pacjentów mogą wystąpić nawet w układzie kostno-stawowym, co jest bardzo bolesne, a na dalszych etapach rozwoju choroby może prowadzić do kalectwa.

Łuszczycy nie można do końca wyleczyć, a jej terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, aby podnieść komfort życia pacjenta. Kluczem do sukcesu jest właściwa pielęgnacja specjalnie dobranymi preparatami o działaniu złuszczającym oraz środkami łagodzącymi stany zapalne. Często niezbędne jest włączenie leków. Jednym z trudniejszych, ale bardzo istotnych zadań jest powstrzymanie się od drapania swędzącej skóry. Jak rozpoznać pierwsze objawy łuszczycy?

Objawy łuszczycy - początki choroby

Pierwsze objawy łuszczycy skóry mogą wyglądać niepozornie. Na powierzchni skóry pojawia się niewielkie zaczerwienienie, grudkowate i złuszczające się. W niektórych przypadkach zmiana swędzi lub może pojawić się kłucie. Objawy początkowe łuszczycy na skórze pokryte są blaszkami, które przypominają srebrzyste łuski - najczęściej należy ich szukać w okolicach kolan i łokci oraz na owłosionej skórze głowy. O tym, że pojawiły się pierwsze objawy łuszczycy, świadczyć mogą zaczerwienienia i zgrubienia, pacjent ma silne uczucie swędzenia, a czasem pojawia się ból. Już przy objawach początkowych choroby można dostrzec charakterystyczne łuszczenie.

Objawy początkowe łuszczycy skóry to znak, że trzeba spotkać się ze specjalistą dermatologii, który zaproponuje optymalne leczenie i podpowie, jak złagodzić dolegliwości.

Łuszczyca paznokci - objawy

Jednym z rodzajów łuszczycy jest łuszczyca paznokci. Jej objawy dotykają część pacjentów, którzy chorują na zwykłą łuszczycę, natomiast są bardzo częste u pacjentów cierpiących na łuszczycowe zapalenie stawów.

Łuszczyca paznokci pojawia się na rękach i nogach. Jakie się objawia? Pojawiają się pojedyncze wgłębienia na płytce, tak zwane naparstkowanie. Inna oznaka łuszczycy paznokci to zrogowacenia podpaznokciowe, kiedy płytki robią się grubsze i występują bruzdy. Do przejawów łuszczycy paznokci zaliczamy też oddzielenie płytki od łożyska.

Łuszczyca paznokci i jej objawy mogą być mylone z innymi schorzeniami, na przykład grzybicą - dlatego kiedy pojawią się te charakterystyczne oznaki, warto skorzystać ze specjalistycznych badań i konsultacji dermatologicznych.

Jakie są objawy łuszczycy skóry głowy?

Łuszczyca na głowie jest szczególnie uciążliwa, ponieważ trudno jest ukryć jej objawy. Oznaki łuszczycy głowy są widoczne przede wszystkim na linii włosów, czole, skórze wokół oczu czy szyi. Łuszczyca pojawia się też w okolicach uszu. Drobne łuszczenie, które może towarzyszyć łuszczycy głowy, czasem przypomina łupież, a w poważniejszych przypadkach objawy obejmują grube płytki, przypominające łuski. Może również wystąpić swędzenie i ból. Ze względu na podobieństwo do łupieżu wielu pacjentów próbuje zniwelować objawy łuszczycy głowy w okolicach uszu i linii włosów przy pomocy kosmetyków przeciwłupieżowych. Takie leczenie jest oczywiście nieskuteczne - terapią skóry głowy i okolic powinien zająć się dermatolog.

Łuszczyca u dzieci - objawy i łagodzenie

Łuszczyca często jest "dziedziczona" - objawy mogą pojawić się u najmłodszych, również niemowląt. Jakie objawy ma łuszczyca u dziecka? Pierwsze objawy to płaskie, ciemne grudki na skórze, pokryte blaszką łuszczycową, które mogą pojawić się na skórze łokci, dłoni, na nogach, stopach i kolanach oraz pośladkach - szczególnie u niemowląt łuszczyca przejawia się w okolicy pieluszkowej. Pierwsze objawy łuszczycy u dzieci powszechnie występują na owłosionej skórze głowy.

Z czasem objawy łuszczycy u dziecka mogą się rozszerzać na inne miejsce. U dzieci pojawiają się charakterystyczne dla łuszczycy zmiany na paznokciach. U maluchów choroba bardzo często objawia się intensywnym swędzeniem. To duży problem, ponieważ dziecko trudno jest przekonać, żeby powstrzymało się od drapania, a takie działanie może nasilić objawy łuszczycy. U niemowlaków z kolei świąd wywołuje płacz i rozdrażnienie.

W kuracji łuszczycy na szczególną uwagę zasługuje meksykański żel z czystego aloesu. Polecamy też naszą linię produktów do cery problematycznej, choć właściwe leczenie najlepiej rozpocząć pod okiem specjalisty z dziedziny dermatologii.