dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Szampony bez SLS – jak substancje chemiczne wpływają na kondycję naszych włosów?
14 kwi 2021
Szampony bez SLS – jak substancje chemiczne wpływają na kondycję naszych włosów?

Zwykle zakup szamponu do włosów nie jest problemem. Wybieramy ten, do którego się przyzwyczaiłyśmy i bez zastanowienia po niego sięgamy. A co gdyby przy wyborze szamponu skupić się najpierw na jego składzie, a dopiero później na oszałamiającym zapachu?

Jeśli chcesz bardziej świadomie dbać o swoje włosy i dostarczać im tego, co najlepsze podczas codziennej pielęgnacji, świetnie trafiłaś! Pierwszym krokiem do sukcesu jest sprawdzenie, czy Twój ulubiony szampon nie zawiera mocnych detergentów. Są to zwykle siarczany określane skrótami SLS, SLES lub ALS.

Czym są SLS, SLES lub ALS?

Na początku przedstawmy pełne nazwy tych obcobrzmiących skrótów. Najbardziej popularne to:

  • Sodium Lauryl Sulphate - SLS
  • Sodium Laureth Sulphate - SLES
  • Ammonium Lauryl Sulphate - ALS
  • Sodium Myreth Sulphate - SMS.

Skoro wiesz już, na jakie nazwy zwracać uwagę, czytając etykiety szamponów, wyjaśnimy teraz, dlaczego warto ich unikać. Wymienione składniki to silne detergenty, będące jednym z głównych substancji wielu środków myjących. Można je znaleźć również w płynach do mycia naczyń czy proszkach czyszczących. Wszelkie tego typu środki są częstym składnikiem kosmetyków: są tanie w produkcji i łatwo się pienią. To dzięki dużej ilości piany mamy wrażenie, że nasze włosy są dokładnie umyte.

Dlaczego substancje typu SLS są szkodliwe?

Sama piana nie jest gwarancją wartościowego składu kosmetyku. Wyżej wymienione substancje chemiczne powodują więcej szkody niż pożytku. Ze względu na swoje silne działanie, SLS-y mogą wywoływać podrażnienie i wysuszenie skóry głowy, a nawet reakcje alergiczne.

Pamiętaj:

  • długotrwałe stosowanie takich szamponów może mieć negatywny wpływ zarówno na skórę głowy, jak i na całe włosy;
  • jeśli stale będziesz niszczyć naturalne bariery ochronne włosów, staną się one suche i łamliwe, co prowadzi do ich rozdwajania się;
  • skóra głowy może się częściej przetłuszczać, ponieważ organizm zacznie produkować większe ilości ochronnego sebum.

Łagodny szampon bez SLS

Produktem, który odpowiednio zadba o Twój skalp i włosy, jest łagodny szampon z naturalnym składem. W Salfeme dbamy o jakość naszych kosmetyków, dlatego stosujemy sprawdzone receptury, bez szkodliwych substancji chemicznych. Nasz naturalny szampon do włosów sprawdzi się w codziennej pielęgnacji. W połączeniu z odżywką z tej samej serii możesz mieć pewność, że dostarczasz swoim włosom to, co... najzdrowsze.

Salfeme Masterly shampoo Szampon do włosów 350 ml

Masterly shampoo 350 ml

Masterly shampoo 70 ml