dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS

sprawdź aktualne PROMOCJE

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Trądzik u dorosłych - jak sobie z nim poradzić?
25 lip 2022
Trądzik u dorosłych - jak sobie z nim poradzić?

Trądzik u dorosłych - jak sobie z nim poradzić?

Trądzik to choroba zapalna skóry. Najczęściej borykają się z nim młodzi ludzie, którzy wstydzą się go oraz za wszelką cenę starają kamuflować. Okazuje się, że nie tylko nastolatkowie, ale i starsi walczą z trądzikiem, który jest coraz bardziej powszechnym problemem wśród dorosłych. Leczenie tego schorzenia może być bardzo czasochłonne. Co pomoże na trądzik u dorosłych? Jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji cery problematycznej?

Trądzik na czole u dorosłych

Trądzik dorosłych różni się od trądziku młodzieńczego. Trądzik młodzieńczy jest spowodowany zmianami hormonalnymi i ustępuje, gdy poziom hormonów powraca do normy. Trądzik dorosłych może być spowodowany zarówno czynnikami hormonalnymi, jak i środowiskowymi. Czoło to typowe miejsce pojawiania się niechcianych pryszczy. Powodem tego mogą być zaburzenia pracy jelit, złe odżywanie, dieta obfita w nabiał czy nawet stres. Aby temu zaradzić, warto zastanowić się nad zmianą nawyków żywieniowych. Rezygnacja z diety obfitej w nabiał może pomóc w uspokojeniu stanów zapalnych skóry. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym piciu wody, ponieważ odpowiednie nawodnienie jest ważnym aspektem w walce z trądzikiem. Odpowiednia higiena twarzy oraz codzienne zmywanie makijażu to podstawa nie tylko u dorosłych, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do powstania trądziku zaskórnikowego.

Trądzik na brodzie u dorosłych

Trądzik to choroba skóry, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką, hormonami, dietą i stresem. Broda jest częstym miejscem trądziku. U dorosłych mężczyzn trądzik na brodzie może pojawić się z powodu niepoprawnego i nieumiejętnego golenia. Podbródek jest jednym z najbardziej wrażliwych obszarów ciała i leczenie trądziku na tym obszarze może być trudne bez powodowania dalszych uszkodzeń skóry.

Problemy z cerą po 30. roku życia

Trądzik w dorosłym życiu jest nieco inny - przeważają stany zapalne w postaci grudek i krostek w obrębie żuchwy i szyi. Jeżeli chodzi o czoło, brodę i kości policzkowe, tam pojawiają się tzw. zaskórniki zamknięte. Zmiany te są bolesne, pojawiają się nagle i nie regenerują się tak szybko jak na młodej skórze. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich wyciskać. Pytaniem jest, skąd biorą się problemy z cerą u osób po trzydziestce. U kobiet najczęściej jest to nieprawidłowa pielęgnacja, a właściwie jej nadmiar. Kobiety używają przeróżnych produktów oraz przechodzą przez wiele etapów pielęgnacji. Skutkiem nadmiaru i przeładowania skóry są zapchane gruczoły, namnażające się bakterie oraz narastający stan zapalny. Oczywiście są również dodatkowe czynniki zwiększające problemy z trądzikiem, takie jak hormony, przyjmowane leki, stres, faza cyklu menstruacyjnego czy nieodpowiednia dieta.

Wypryski na twarzy po 40. roku życia

Wyprysk na twarzy to termin używany do opisania stanu skóry, który występuje, gdy gruczoły łojowe na twarzy produkują zbyt dużo sebum. Ten nadmiar sebum może powodować trądzik, który jest stanem zapalnym skóry, zwykle rozwijającym się na twarzy i szyi. Ropne wypryski na twarzy po 40. roku życia mogą szczególnie przeszkadzać i utrudniać życie. Wiemy, że z wiekiem skóra zaczyna tracić elastyczność, co może powodować zmarszczki, suchość i inne problemy. Ale dobrą wiadomością jest to, że istnieją sposoby na zmniejszenie pojawiania się skaz na twarzy. Niektóre z tych metod to stosowanie kremu z retinolem, stosowanie kremu nawilżającego z kwasem hialuronowym lub przyjmowanie doustnych suplementów, takich jak witamina C lub E.

Trądzik w wieku 50 lat

Trądzik w okresie dojrzewania przestał być zadziwiający, lecz gdy mamy do czynienia z nim w wieku 40-50 lat, staje się powodem naszych zmartwień. Za wszelką cenę staramy się ukryć pryszcze, nakładając na twarz zbyt dużą ilość makijażu. Oto, czego powinno się unikać, mając problemy z trądzikiem:

  • mycia twarzy samą wodą lub mydłem,
  • wystawiania twarzy na długie ekspozycje na słońce,
  • toników z alkoholem,
  • wyciskania pryszczy,
  • dotykania bez potrzeby twarzy brudnymi rękoma,
  • ostrych przypraw, słodyczy i alkoholu.

Trądzik wieku dojrzałego a młodzieńczy

U młodzieży trądzik zazwyczaj objawia się w "strefie T", czyli na czole, między brwiami, na nosie i na brodzie. W przypadku osób dorosłych strefą problematyczną staje się "strefa U". Są to dolne partie twarzy, czyli linia żuchwy, broda, szyja oraz czasami skronie. Trądzik wieku dojrzałego występuje w postaci silniejszego stanu zapalnego i charakteryzuje się mniejszą ilością zaskórników. Jest on bardziej oporny na leczenie w porównaniu do trądziku młodzieńczego.

Jak leczyć trądzik u dorosłych?

Trądzik może być trudną chorobą i nie jest to tylko problem nastolatków. Trądzik u dorosłych jest tak samo powszechny jak trądzik u dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania. Niektórzy uważają, że jedynym sposobem leczenia trądziku dorosłych jest stosowanie ostrych leków i innych metod leczenia, które mogą powodować działania niepożądane. Istnieją jednak bardziej naturalne sposoby leczenia trądziku dorosłych bez konieczności uciekania się do silnych medykamentów. Najpopularniejszymi metodami na leczenie trądziku u dorosłych są zmiany diety i stylu życia, takie jak zmniejszenie stresu i unikanie tłustych potraw. Inne metody leczenia obejmują stosowanie leków przeciwzapalnych lub kremów do stosowania miejscowego, takich jak nadtlenek benzoilu lub kwas salicylowy. Należy również pamiętać o codziennym stosowaniu kremu z filtrem.

Domowe sposoby na trądzik u dorosłych

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, próbując leczyć trądzik za pomocą domowych środków zaradczych. Powinieneś używać produktów, które są naturalne i nie zawierają ostrych chemikaliów ani wypełniaczy. Należy również pamiętać o sprawdzeniu składników każdego produktu, którego używasz, ponieważ mogą one nie być bezpieczne dla Twojej skóry. W Salfeme polecamy naszą linię naturalnych kosmetyków do cery problematycznej, w tym puder do mycia, żelowy tonik z borówką i niacynamidem oraz maseczkę na trądzik.

Puder do mycia twarzy
Oczyszcza pory & Delikatnie złuszcza & Koi

Acne SOS No. 1. Puder do mycia twarzy Oczyszcza pory & Delikatnie złuszcza & Koi 10 szt. x 1,5g.

Żelowy Tonik z borówką i niacynamidem
Tonizuje & Wycisza skórę & Przywraca pH

Acne SOS No. 2. Żelowy Tonik z borówką i niacynamidem Tonizuje & Wycisza skórę & Przywraca pH 100ml.

Przeciwtrądzikowy
Krem do twarzy z kwiatami lotosu
Redukuje trądzik & Zmniejsza pory & Nawilża

Acne SOS No. 3. Przeciwtrądzikowy Krem do twarzy z kwiatami lotosu Redukuje trądzik & Zmniejsza pory & Nawilża 50ml.

Przeciwtrądzikowa Maseczka z borówką
Enzymatycznie złuszcza & Regeneruje & Wygładza

Acne SOS No. 4. Przeciwtrądzikowa Maseczka z borówką Enzymatycznie złuszcza & Regeneruje & Wygładza 50ml.

Przede wszystkim warto zmienić codzienne nawyki na zdrowsze (aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta to podstawa). Zacznij również obserwować swoją skórę oraz przyczyny powstawania krost - jeżeli któryś z kosmetyków nas podrażnia, należy wyeliminować go z codziennej pielęgnacji, jeżeli jednak jest to jakiś produkt spożywczy, powinniśmy zrezygnować z niego w naszej diecie. Przygotowaliśmy także zestawienie kilku domowych sposobów na trądzik u dorosłych:

  • tonik na bazie ogórka (zetrzeć ogórka oraz wymieszać go z ciepłą wodą i łyżeczką miodu);
  • tonik z cytryny (połowę soku z cytryny wymieszać ze szklanką przestudzonej wody);
  • peeling z płatków owsianych (3 łyżki płatków owsianych namoczyć w mleku, następnie wymieszać z łyżeczką miodu, łyżeczką soku z cytryny oraz łyżeczką oliwy z oliwek. Nałożyć na twarz wmasowując i zostawić na 10 minut, po czym zmyć);
  • picie ziołowych herbatek, na przykład z pokrzywą, bratkiem czy mniszkiem lekarskim może pomóc, ponieważ mają one działanie oczyszczające i antyoksydacyjne.