Do każdego zamówienia od 150 zł prezent - kliknij tu i sprawdź
Darmowa dostawa już od 49 zł
Atopowe zapalenie skóry to alergiczna choroba skóry o charakterze zapalnym, wywołana przez alergeny. Czynniki zapalne mogą znajdować się w jedzeniu, na przykład białku mleka, jajkach lub w mące, a także w powietrzu - mogą to być na przykład pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza lub pleśnie. Problemy mogą wystąpić również w związku z układem hormonalnym i nerwowym oraz przez stres.
AZS pojawia się najczęściej we wczesnym dzieciństwie i jest bardzo uciążliwym schorzeniem, ponieważ objawy choroby utrzymują się długo i mogą powrócić nawet po jakimś czasie. Niestety, atopowe zapalenie skóry to coraz bardziej "popularna" choroba - szacuje się, że problem może dotyczyć nawet ok. 20% mieszkańców Europy.
U większości pacjentów pierwsze objawy występują już w 1. roku życia. Możliwe jest wystąpienie atopowego zapalenia skóry u niemowląt, już w trakcie pierwszych 6 miesięcy życia. Nie rozpoznaje się atopowego zapalenia skóry u noworodka - choć jeśli w rodzinie wcześniej pojawiały się przypadki AZS, trzeba wziąć pod uwagę taką możliwość. Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowlaka? U tak małych dzieci ryzyko wystąpienia reakcji na alergeny jest zwiększone przez czynniki mechaniczne, choćby przekładanie główki w różne strony - dlatego objawy często występują na policzkach. Bardzo często AZS nasilają środki używane do prania dziecięcych ubranek, a nawet kosmetyki stosowane przez opiekunów. Inne czynniki ryzyka to wiatr, słońce i alergeny, które unoszą się w powietrzu.
Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dzieci.
Objawy AZS u dzieci w wieku niemowlęcym najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą objąć też inne partie ciała, narażone na potencjalnie alergizujące czynniki. Objawy atopowego zapalenia skóry u niemowlaka występują również na skórze głowy, tułowiu, rączkach, nóżkach czy pośladkach maluszka. Co ciekawe, zmiany stosunkowo rzadko pojawiają się w okolicy pieluszkowej.
Skóra u dzieci, które mają objawy atopowego zapalenia skóry jest bardzo sucha, wrażliwa i skłonna do podrażnień. U niemowlaka i małego dziecka, do 2. roku życia, objawy AZS mają postać rumieniowo-wysiękowych ognisk. Maluch nie może oczywiście poskarżyć się na silny świąd, który jest oznaką atopowego zapalenia skóry - skutki choroby u niemowlaka możemy dostrzec przez niebezpośrednie objawy, takie jak na przykład rozdrażnienie, niespokojny sen czy kłopoty z zasypianiem. Objaw skórny, który jest wynikiem atopowego zapalenia skóry u dzieci to egzema - przejawia się mocnym swędzeniem, na które maluch się nie poskarży, ale też pojawieniem się na skórze bolesnych rumieni, grudek i krostek.
Czy atopowe zapalenie skóry u dzieci jest wyleczalne? Niestety, AZS to choroba nawracająca, która może dać o sobie znać w późniejszych etapach życia. Dodatkowo pacjenci chorujący na atopowe zapalenie skóry mają większą ''szansę' na wystąpienie innych chorób, takich jak alergie pokarmowe czy astma.
Rodzice chorego maluszka szukają skutecznych sposobów, jak leczyć atopowe zapalenie skóry u niemowlaka. Jakie naturalne metody będą pomocne w tej sytuacji? AZS to choroba przewlekła i warto przede wszystkim skupić się na usunięciu z otoczenia malucha czynników, które nasilają objawy.
Czy natura zna sposoby, jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci? Na pewno warto wykorzystać naturalne metody łagodzenia objawów AZS. U nieco starszych dzieci sprawdzi się włączenie do diety produktów bogatych w kwasy omega, których źródłem są między innymi oleje roślinne. Opiekunowie powinni też dbać o odpowiednią temperaturę (niezbyt wysoką) oraz czystość w otoczeniu niemowlaka, a także wybierać delikatne detergenty.
W wielu sytuacjach atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga leczenia farmakologicznego. Wsparcie i ulgę na co dzień przyniosą odpowiednie kosmetyki. Co stosować na atopowe zapalenie skóry u dzieci? U małych dzieci i niemowląt podstawą jest nawilżenie i natłuszczanie. Na atopowe zapalenie skóry u dzieci polecane są kosmetyki emolientowe - maści, kremy i płyny do kąpieli stosowane u dzieci i niemowląt (ale również starszych pacjentów) powinny mieć delikatną formułę, bez składników, które potencjalnie mogą wywołać reakcje organizmu. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany krem, maść lub inny preparat na atopowe zapalenie skóry u dzieci to dermokosmetyk, czyli kosmetyk o hipoalergicznym charakterze.
Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry u dzieci nie mogą mieć w składzie białek roślinnych, które mogłyby pogłębić problem. Kremy, maści i inne dobre kosmetyki emolientowe stosowane na AZS powinny mieć za to na liście składniki, które wiążą wodę, na przykład moczniki i glicerol, substancje okluzyjne (olejowe) oraz składniki wspierające odbudowę bariery naskórka. Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry nie sprawią, że wszystkie objawy u niemowląt i dzieci znikną, ale zmniejszą ich uciążliwość.