Darmowa dostawa już od 49 zł

Blog

Na czym polega świadoma pielęgnacja włosów?
10 lip 2023
Na czym polega świadoma pielęgnacja włosów?

Włosy pełne blasku, miłe w dotyku, które pięknie się układają - po prostu są piękne i zdrowe. Takie efekty daje świadoma pielęgnacja włosów! Świadoma, czyli jaka? To pielęgnacja dostosowana do rodzaju i aktualnych potrzeb włosów.

Drogę do sukcesu wyznacza tak zwana równowaga PEH. Ten skrót oznacza trzy rodzaje składników, które znajdziemy w kosmetykach do włosów, czyli proteiny, emolienty oraz humektanty. W skrócie:

  • proteiny - budują włosy, chronią i wypełniają uszkodzenia, a także nadają im blask,
  • emolienty - działają wygładzająco, pomagają "domknąć" pielęgnację, aby włosy były gładkie i miękkie,
  • humektanty - mają działanie wygładzające.

Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów, aby widzieć efekty? Pierwszy etap to ocena rodzaju i kondycji włosów. Dopiero wtedy możemy opracować plan, który krok po kroku doprowadzi do sukcesu. Nie jest to proste zadanie, ponieważ różne włosy mają różne potrzeby. Świadoma pielęgnacja włosów oparta o równowagę PEH wymaga konsekwencji, ale też otwartości na nowe pomysły. Poznaj podstawy, zastanów się, jak zacząć, zrób plan i działaj!

Świadoma pielęgnacja włosów kręconych

Zadbane, sprężyste loki, godne filmowej gwiazdy to marzenie wielu kobiet. Posiadaczki kręconych włosów wiedzą jednak, że takie efekty nie są łatwe do uzyskania. Kręcone włosy często się puszą, są niesforne, a idealny skręt to prawdziwe wyzwanie. Świadoma pielęgnacja włosów, według dobrego planu, to sposób na piękne, sprężyste loki.

Przy kręconych włosach duże znaczenie ma odżywianie, a więc warto wypróbować metodę OMO, w której pielęgnację zaczynamy od nałożenia odżywki, potem myjemy głowę, a na końcu jeszcze raz odżywiamy włosy. Zgodnie ze wskazówkami świadomej pielęgnacji PEH włosów kręconych, szczególnie lubią one proteiny, które przywrócą blask suchym i oklapniętym lokom. Humektanty mocno nawilżają, więc najlepiej łączyć je w świadomej pielęgnacji włosów z innymi składnikami. Niezbędnym elementem dbania o włosy kręcone są emolienty, które zabezpieczą je przed utratą wilgoci. Do świadomej pielęgnacji loków warto włączyć bardzo odżywczy zabieg, czyli olejowanie.

Świadoma pielęgnacja włosów prostych

Proste włosy wydają się mniej skomplikowane w pielęgnacji, ale to tylko wrażenie. Proste włosy również potrzebują troski, a świadoma pielęgnacja oparta o zasady PEH powinna uwzględniać ich strukturę. Włosy średnio-, wysoko- i niskoporowate mają różne potrzeby - żeby wiedzieć, jak zacząć i stworzyć plan skutecznej pielęgnacji, trzeba najpierw określić typ włosów. Ważne pojęcie w tym kontekście to porowatość, czyli stopień odchylenia łusek, z których zbudowany jest włos. Odpowiedni plan świadomej pielęgnacji włosów, realizowany krok po kroku, na pewno przyniesie efekty!

Świadoma pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate są często spotykane, ale to nie znaczy, że ich świadoma pielęgnacja jest łatwa. Łączą w sobie wiele z cech włosów nisko- i wysokoporowatych. Ich posiadaczki często mają problem z rozczesaniem, przesuszaniem lub przetłuszczaniem, czy rozdwojonymi końcówki oraz skarżą się, że włosy są matowe i szorstkie. Co zrobić, żeby pozbyć się kłopotów i mieć gładkie oraz lśniące włosy?

Celem świadomej pielęgnacji włosów średnioporowatych jest wzmocnienie i odżywienie włosów. Dlatego tego typu włosy potrzebują trochę humektantów - kosmetyki powinny zawierać na przykład miód, mocznik i aloes - oraz sporej dawki emolientów, które je wygładzą i zabezpieczą - dobrym wyborem są kosmetyki z naturalnym składem z dodatkiem olejów, na przykład arganowym, migdałowym, z jojoba lub pestek śliwki. Od czasu do czasu przydadzą się proteiny, takie jak na przykład keratyna, kolagen czy niektóre aminokwasy. W świadomej pielęgnacji włosów średnioporowatych pamiętaj o olejowaniu. Na co dzień warto stosować delikatne szampony oraz lekkie serum silikonowe lub mgiełkę.

Świadoma pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate mają szeroko rozchylone łuski, dlatego z jednej strony są podatne na uszkodzenia, a z drugiej - dobrze chłoną składniki zawarte w planie pielęgnacyjnym. Świadoma pielęgnacja włosów jest niezbędna, bo takie włosy mają tendencje do plątania, strączkowania i są matowe. Co ciekawe, intensywne zabiegi chemiczne i wysokie temperatury mogą zwiększyć porowatość włosów. Włosy kręcone najczęściej są właśnie wysokoporowate.

Jak zacząć świadomą pielęgnację włosów wysokoporowatych? Potrzebne są kosmetyki, które mocno nawilżają i odżywiają, a przy tym są delikatne i nie obciążają włosów. Wysokoporowate włosy potrzebują sporo protein, na przykład mleka, jedwabiu lub pszenicy, które uzupełnią ubytki, jednak trzeba pamiętać, że ich nadmiar przyniesie efekty przeciwne do zamierzonych. W świadomej pielęgnacji włosów wysokoporowatych nie wolno pominąć emolientów, które dociążą włosy. Z kolei humektanty, na przykład aloes, mocznik czy kwas hialuronowy to ratunek dla włosów, które elektryzują się i puszą. Takie składniki znajdziesz w dobrym naturalnym szamponie. To, czego trzeba unikać, to kosmetyki z alkoholem. W przypadku włosów wysokooporowych ważne jest olejowanie - sprawdzą się między innymi olej lniany, z nasion wiesiołka lub dyni oraz z nasion bawełny.

Świadoma pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate mają zamknięte łuski, dlatego są gładkie i wymagają stosunkowo mało zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jednak o nie stale dbać, na przykład chroniąc przed słońcem i uważając na zabiegi fryzjerskie, gdyż porowatość nie jest stałą cechą włosa. Charakterystyczny dla włosów niskoporowatych jest także brak naturalnej objętości.

W świadomej pielęgnacji włosów niskoporowatych należy uważać na proteiny - tego rodzaju włosy nie potrzebują dużej dawki tych składników. Świetnie sprawdzają się ziołowe odżywki, warto też wprowadzić do pielęgnacji lekkie, emolientowe odżywki, zawierające m.in. olej kokosowy lub argininę. Do olejowania najlepiej wybrać oleje o małych cząsteczkach - na przykład olej sosnowy, masło shea albo masło kakaowe.

W procesie świadomej pielęgnacji każdego rodzaju włosów świetnie sprawdzą się produkty o prostych składach, które są wykonane ze składników pochodzenia naturalnego. Wśród takich kosmetyków z powodzeniem znajdziesz szampony, maski czy naturalne odżywki do włosów.