dla zakupów od 49 zł dostawa GRATIS

Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymaj 15% na pierwsze zakupy!

Blog

Szampon bez SLS - dlaczego warto go stosować?
03 sie 2023
Szampon bez SLS - dlaczego warto go stosować?

Szampon bez SLS - dlaczego warto go stosować?

Szampon bez SLS - co to znaczy i czy taki kosmetyk jest lepszy dla włosów? Sodium Lauryl Sulfate to detergent, który znajdziemy w składzie wielu popularnych szamponów, a także innych kosmetyków. SLS to składnik, którego unikają miłośniczki świadomej i naturalnej pielęgnacji. Sprawdźmy, z jakiego powodu?

Zalety i wady SLS

Dzięki SLS szampon skutecznie oczyszcza skórę z tłuszczu i innych zabrudzeń oraz dobrze się pieni.Niestety, to tylko jedna strona medalu. Duża ilość SLS może podrażnić i wysuszyć skórę głowy, ponieważ uszkadza płaszcz hydrolipidowy. Szczególnie niebezpieczny jest dla skóry wrażliwej i alergicznej oraz delikatnej skóry dzieci. Bezpieczna "dawka’’ SLS to, zdaniem specjalistów, mniej niż 1% składu, jednak na drogeryjnych półkach można znaleźć kosmetyki, które mają stężenie tego składnika na poziomie nawet 30%!

Czy unikamy tylko SLS?

Szampon bez SLS będzie bardziej bezpieczny dla skóry. Jakich składników warto jeszcze unikać w składzie szamponu? Naturalny szampon, poza SLS, nie powinien mieć w składzie alkoholu, silikonów i parabenów. Alkohol drażni skórę, silikony wygładzają włosy, ale jednocześnie obciążają je i zamykają na działanie składników odżywczych, a parabeny - które pełnią rolę konserwantów - mogą być w dużym stężeniu toksyczne.

Skuteczność naturalnego szamponu do włosów

Czy delikatny szampon bez SLS, parabenów i alkoholu jest skuteczny? Oczywiście! W naturalnym szamponie sztuczne dodatki zastępują składniki z natury, na przykład zioła, oleje, ekstrakty roślinne, witaminy lub olejki eteryczne. Najważniejsze, to dobrać szampon bez SLS dopasowany do potrzeb skóry i rodzajów włosów: kręconych, suchych, przetłuszczających się, farbowanych i włosów z innymi problemami.


Delikatny szampon bez SLS - dla wrażliwej skóry

Szampon bez SLS, pozbawiony drażniących, potencjalnie szkodliwych dla skóry głowy składników, to łagodny kosmetyk i dobry wybór przy problemach skórnych, takich jak na przykład łupież, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Delikatny szampon bez SLS przy tych schorzeniach to konieczność. Łagodny, naturalny szampon z dobrym składem nie pieni się tak mocno, jak drogeryjne kosmetyki, ale zapewnia skuteczną i przede wszystkim bezpieczną pielęgnację.

Szampon przeciwłupieżowy bez SLS

Łupież to problem estetyczny, ale często towarzyszą mu inne dolegliwości, na przykład swędzenie lub podrażnienia skóry. Znane szampony przeciwłupieżowe w swoim składzie mają SLS, więc nie są polecane do pielęgnacji wrażliwej skóry. Z tego powodu warto wybrać delikatny szampon przeciwłupieżowy bez SLS - dobrze oczyszczający, ale na tyle łagodny, by nie podrażnić skóry głowy. Warto też wiedzieć, że zawarte w kosmetykach SLS i alkohol mogą stać się przyczyną łupieżu.

Szampon bez SLS do włosów przetłuszczających

Posiadacze włosów przetłuszczających się są zmuszeni myć głowę nawet codziennie, aby czuć się pewnie i świeżo. Używanie mocnego szamponu w tej sytuacji jest bardzo niebezpieczne, może wręcz nasilać problemy lub powodować nowe. Dlatego lepszym pomysłem jest naturalny szampon do włosów przetłuszczających się z dobrymi składnikami, za to bez SLS, parabenów, alkoholu i innych składników, których skóra głowy nie lubi. Łagodny szampon bez SLS można bezpiecznie stosować codziennie, aby ograniczyć produkcję sebum i pomóc skórze powrócić do równowagi.

Szampon do włosów kręconych bez SLS

Czy można zadbać o włosy kręcone przy pomocy łagodnego szamponu bez SLS? Kręcone włosy z reguły są wysokoporowate, a więc szczególnie narażone na uszkodzenia. Drażniące detergenty w składzie szamponu spowodują suchość włosów, a loki stracą blask i sprężystość. Na pewno warto też stosować naturalny szampon bez alkoholu. W tym przypadku sprawdzą się łagodne oczyszczające kosmetyki z naturalnym składem, bogate w składniki odbudowujące strukturę włosa.

Szampon nawilżający bez SLS

Suche włosy nie polubią się z mocnymi detergentami w składzie popularnych kosmetyków. Co innego naturalny szampon bez SLS i alkoholu, który nie będzie nasilać problemu. Taki szampon nawilżający skórę głowy bez SLS to zdrowa odmiana od sklepowych produktów - naturalne składniki pomogą rozwiązać problemy wywołane przez drażniące składniki, dobrze nawilżą i nie podrażnią skóry głowy. Nawilżający szampon bez SLS i alkoholu warto stosować do włosów i skóry głowy, które są przesuszone przez farbowanie, czynniki zewnętrzne oraz niewłaściwą pielęgnację.

Szampon do włosów farbowanych bez SLS

Farbowanie włosów wpływa na ich kondycję - o potraktowane farbą kosmyki trzeba szczególnie dbać. Farba narusza strukturę włosa, może powodować, że włosy będą bardziej suche i podatne na uszkodzenia. Jeśli na to wszystko dołożymy jeszcze mocny szampon, który dodatkowo je podrażni, mamy przepis na włosy pozbawione blasku i zniszczone. Jak tego uniknąć? Wybierając szampon do włosów farbowanych bez SLS, ale także alkoholu. Naturalny szampon bez SLS do włosów farbowanych oprócz ochrony i nawilżenia, zapewnia też wyrazisty kolor na dłużej - kosmetyk z dobrym składem zapobiega wypłukiwaniu pigmentu, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które mają blond lub rude farbowane włosy.